Kodu jaoks ideaalse temperatuuri leidmine
Talvel võib olla keeruline kodu ilma toatemperatuuri pidevalt reguleerimata hubasena hoida, eriti vanemates tuuletõmbusega majades. Kui teil on küttefunktsiooniga või reversseeritav kliimaseade, seisneb trikk seadme reguleerimisel selliselt, et saavutada toas ilma liigsete kulutusteta meeldiv sisekliima.
Kas maagiline number on olemas?
Tavaliselt soovitatakse hoida eluruumides aastaringselt temperatuuri umbes 21–22 °C, mis on eluruumide jaoks sobivaim ja tervislikem. See erineb aga inimeste lõikes – imikute, vanematele inimeste ja haigete jaoks võib keskkond olla soojem. Mõnedel inimestel jälle võib olla kogu aeg soe ja „normaalsed“ temperatuurid tunduvad liiga kuumad.
Nii et sobiva temperatuuri leidmisel tuleb kõigepealt küsida, kui soe peab teie kodu olema, kui arvestada kõikide vajadusi, kes sama katuse all elavad, ja üritada seejärel leida kõigile sobiv kesktee.
Mis siis, kui on liiga palav?
Keskkond, kus elame, mõjutab otseselt meie heaolu – kui on liiga palav, on meil sageli raskem magada. Lapsed on toatemperatuuri suhtes eriti tundlikud – ja mõne jaoks põhjustab liiga kuum (ja vaikimisi liiga kuiv) kodu hingamisraskusi, mis viivad tõsisemate hingamisprobleemideni.
Ka vanemad inimesed kannatavad tõenäolisemalt liiga palavas ruumis ja arvatakse, et öine ülekuumenemine on üks faktoritest, mis viib tõsiste probleemideni, nagu südameatakk, insult ja astma.
Liigne kütmine kajastub ilmselgelt ka kuludes. Isegi nende jaoks, kes raha pärast ei muretse, pole arukas kasutada väärtuslikke ressursse üleliigseks kütmiseks.
Mis siis, kui on liiga külm?
Ehk tunnete mõnda inimest, kes armastab kõikidel kütmise asemel „end riidesse panna“ – see on säästlik lähenemine elule.
Asja teine külg on mugavus. Liiga külm tuba võib ka magamist raskendada ning häirida õppimisele või tööle keskendumist. Kui teiega koos elab õpilane või keegi, kes töötab kodust, tasub seda meeles pidada.
Liigne külm võib põhjustada ka lihasvalusid ja väsimust, kuna keha ei saa pidevalt külma vastu pingutades lõdvestuda. Samuti võib külma ilmaga suureneda söögiisu, nii et me võime kippuda sooja hoida püüdes üle sööma. Kas see võib olla põhjus, miks nii paljud meist üritavad kevade tulles „talvekilodest“ vabaneda?!
Kuidas leiame parima lahenduse?
Nagu varem arutasime, sõltub „õige“ temperatuur kodu kõikidest elanikest. Kvaliteetse reversseeritava kliimaseadme paigaldamine aitab teid sammu võrra edasi, kuid samuti on hea tihendada tuuletõmbusega kohad, kontrollida soojusisolatsiooni, kindlustada, et teil oleks mitu kerget kihti voodiriideid ja reguleerida termostaat kokkulepitud temperatuurivahemiku madalama väärtuseni. Pidage meeles, et teil puudub kontroll aastaaegade üle, kuid kodu mugavuse üle otsustate ise.
Kas teadsid, et…
Reversseeritav kliimaseade on tuntud ka kui „soojuspump“. Isegi talveöödel eraldab see lihtsalt välisõhust soojust ja kannab selle külmaaine abil ruumi, et soojendada (või jahutada) õhku, enne selle ruumi laiali jaotamist. Soojuspumbad on tõhus viis hoida kodu kogu talve jooksul soojana.